Care Cure Comfort Lab

Het Care Cure Comfort Lab van NTGent en Barbara Raes maakt van het stadstheater dé plek waar kunst, rituelen en zorg elkaar tegekomen en versterken. Heling is het doel, verbeelding de remedie.



"Het ritueel grijpt langs een onzichtbare poort recht in je borstkas en knijpt daar zeer liefdevol, zeer zorgvuldig, zeer toegewijd, zeer zachtaardig maar zonder aarzelen, je hart uit. Mijn tranen zijn nu onderdeel van iets groters, een archief van verdriet, van herinnering, van verlies. Het troost me dat de rouw die ik voel zo’n mooie plek heeft gekregen. Dat idee alleen al maakt me lichter, geeft me op een of andere manier hoop. Ik dacht dat mijn tranen op waren, maar ze zaten gewoon te wachten op een plek waar ze mochten bestaan."
Oktober 2024. Terwijl een imposante rode tent voor de Schouwburg van NTGent een nieuw theaterseizoen aankondigt, volgt iets verderop een dozijn mensen - ver van alle aandacht - een individuele rouwsessie bij rituelenmaker Barbara Raes, co-artistiek leider van NTGent. Zij heeft een veel intiemere tent, een poëtische rustruimte in de vorm van een ui, opgezet in cultuurhuis Victoria Deluxe. Deelnemers volgen tijdens One day I Will Make the Onion Cry een parcours in drie delen, het middelste is een gesprek van twee uur waarin ze met Raes praten over solastalgie, een term uit de klimaatwetenschap die staat voor verdriet om wat er nog is. De kreunende planeet is maar één voorbeeld. Een mens kan ook rouwen om een dementerende ouder, een kind dat geen contact meer wil, een relatie die onvermijdelijk lijkt te gaan eindigen,... Raes oogst in haar ajuin de tranen van deelnemers. "Teder, liefdevol, toegewijd en zacthaardig", zoals iemand getuigt. De tranen bewaart Raes in een archief, "een verzamelplek van verdriet, herinnering en verlies".



De première van One Day I Will Make the Onion Cry is een belangrijke stap in het oeuvre van Barbara Raes, die al jaren rituelen-op-maat maakt in haar privépraktijk Beyond the Spoken, een werkplaats voor niet-erkend verlies. Dat is een term voor de vele 'kleine' begrafenissen in een mensenleven waarvoor geen afscheidsritueel bestaat - een borstamputatie, een scheiding, een ontslag. Met One Day I Will Make the Onion Cry brengt Raes haar privépraktijk voor het eerst het theater binnen. Met andere woorden: Raes, die de soms doldraaiende cultuursector na een burn-out jarenlang de rug toekeerde, is teruggekeerd naar haar oude liefde om de impact van haar werk te vergroten. De nood is immers groot.




De zoektocht van Raes is die naar nieuwe, betekenisvolle rituelen die een grote leemte kunnen vullen in onze moderne maatschappij. Rituelen die vroeger belangrijke overgangen in het leven markeerden, en zo collectieve erkenning en sociale verbondenheid teweegbrachten, zijn vandaag vaak verarmd, gemedicaliseerd of geprivatiseerd. De symbolische waarde ervan gaat zo verloren, net als de gedeelde erkenning die ze teweegbrengen. Een verlies dat onze mentale veerkracht inperkt, niet alleen die van individuen maar ook die van de maatschappij in zijn geheel. Onderzoek bevestigt dit: psychologen toonden al aan dat rituelen onze hersenreactie op persoonlijke mislukkingen temperen, waardoor we beter bestand zijn tegen stress en tegenslag. Als zulke rituele kaders ontbreken, missen we dus een belangrijke buffer.
Wat telt in de neoliberale samenleving, is wat rendement oplevert, dat wat van meetbaar nut is. Maar heel veel waardevolle zaken laten zich niet vertalen in productiviteit of winst, en verliezen zo hun plek of legitimiteit. Op die manier ontstaat een voedingsbodem voor psychische kwetsbaarheid. Niet omdat het individu tekortschiet, maar omdat de samenleving te weinig structuren biedt om emoties en overgangen te verwerken, lees: te delen.
Dat mensen geen of weinig verbintenissen met anderen ervaren. Dat is volgens mij een crisis, of misschien wel dé echte crisis van deze tijd
De leegte die wordt ervaren bij een gebrek aan rituelen, is nog meer voelbaar bij vormen van verlies die maatschappelijk minder erkend zijn. In de literatuur wordt dit ook disenfranchised grief genoemd (Doka, 1989). Het is precies vanuit dat onerkend gemis dat Barbara Raes in 2016 haar eigen artistieke praktijk opstartte. Wat begon als een individuele missie, wordt bij NTGent uitgebreid naar een bredere praktijk binnen het Care Cure Comfort Lab dat Raes opstartte bij haar aantreden als artistiek leider in 2023. Het lab werkt op verschillende sporen aan het verbreden van de impact van Raes' werk.


Een van die sporen is dat van kennisdeling: het verspreiden van de kennis die Raes binnen Beyond the Spoken, en tijdens een onderzoek aan KASK Conservatorium Gent, opdeed over het belang en de opbouw van rituelen. Zo reist One Day I Will make the Onion Cry in het voorjaar van 2026 naar naar de vallei van de Vesder in Wallonië, waar vijf jaar eerder zware overstromingen het leven kostten aan tientallen mensen. Op vijf verschillende plaatsen (Eupen, Limbourg, Verviers, Chaudfontaine en Angleur) zijn slachtoffers welkom om tijdens individuele sessies hun verdriet te delen. Raes ontvangt een deel van de slachtoffers zelf, maar leidt ter plaatse ook 'zussen' op in het leiden van het ritueel. Het aantal deelnemers van Mémoires des Eaux, de Waalse versie van het project, groeit zo tot 125. Zij schenken allemaal een traan. Tranen die het hart vormen van een herdenkingsmonument dat op 15 juli in Luik wordt onthuld.
CULTURELE VINDPLAATS
Een ander spoor is dat van de ontwikkeling van NTGent zelf tot een plek waar kunst en cultuur bijdraagt aan psychosociale preventie. Sinds 2024 werkt het stadstheater daarvoor onder meer samen met het Netwerk Geestelijke Gezondheidszorg PAKT en is de NTGent Schouwburg officieel benoemd tot 'culturele vindplaats', een warme, niet-stigmatiserende omgeving waar kwetsbare mensen terechtkunnen. Psycholoog en beeldend therapeut Valerie Teirlinck organiseert er Matter of Care, een alternatieve vorm van eerstelijnspsychologische zorg waarin de kracht van materialen, kunst en verbeelding wordt gebruikt om universele thema’s zoals rouw, eenzaamheid, troost en verdriet bespreekbaar te maken tijdens groepsateliers. Elke atelierreeks wordt geïnspireerd door het werk van kunstenaars bij NTGent (No Yogurt fort he Dead, Living Apartment Together, Firestarter, One Song, Sonder,...). Tijdens seizoen 26-27 organiseert het Care Cure Comfort Lab van NTGent daarnaast voor het eerst aangepaste nagesprekken begeleid door rouwexpert Uus Knops.




SCHAALVERGROTING
Een derde spoor is dat van de schaalvergroting. Zo wil Raes het ritueel Golden Child tussen 2026 en 2030 laten landen op vier plaatsen die een grote behoefte hebben aan heling maar waar een andere rouwcultuur heerst, zoals India, Brazilië, Oost-Europa, Japen en het Midden-Oosten. In januari 2026 trok Golden Child al naar Zuid-Afrika, waar een lokale Zonnekoningin kinderen met een traumatische verlieservaring begeleidde tijdens het twaalf uur durend ritueel.
Ook het nieuwe ritueel Firestarter, gecrëerd in 2025, is een voorbeeld van schaalvergroting. Het vuurritueel bracht eind september 2025 duizend mensen samen in een Gents park rond het thema van 'een nieuw begin'. "Wat brandt er in jou?", was de vraag die aan hen werd gesteld. Het dichtst bij het vuur stond een groep van prepubers die in de maanden voordien samen met kunstenaars hun overgang van kind naar jongere markeerden. Rondom hen verzamelden de participanten van een tiental deeltrajecten die NTGent organiseerde samen met partners in de stad. Een 'klein' ritueel op maat van elf- en twaalfjarigen raakte zo ingebed in de ganse stad en in de harten van honderden. De prepubers voelden zich in dezelfde beweging gesteund door een collectief van betrokkenen.

Andere sporen waarop het Care Cure Comfort Lab werkt, zijn dat van de organisatiezorg en de landschapsversterkende rol. Onder het bewind van Raes en haar co-artistiek leider Yves Degryse transformeerde de organisatiecultuur van NTGent met onder meer de introductie van zelfsturende teams. Aan de reflectiedag How to be Many Mothers koppelde NTGent in 2025 een bevraging bij vrouwelijke personeelsleden over de impact van menstruatie en de (peri)menopauze op het werk, verrijkt met een gesprekscirkel die halfjaarlijks terugkeert.
In maart 2027 vindt de eerste editie plaats van What hold us, een duurzame samenwerking tussen NTGent, Kaaitheater (Brussel) en De Studio (Antwerpen). Centraal in de gedeelde programmalijn staat de brede vraag: hoe herschrijven we het begrip ‘moeder’ van geïsoleerde privérol naar gedeelde, zichtbare kracht die ruimte opeist in kunst, beleid en publieke ruimte? En hoe kunnen particuliere, vaak complexe ervaringen en verhalen die culturele en maatschappelijke ruimte voeden?


UITDAGINGEN
De verschillende sporen binnen het labo hebben een en hetzelfde doel: een theater van de toekomst waarin verbeelding en rituelen geen luxe maar noodzaak zijn. Ze vormen de kern van een collectieve belofte, een bezwering waarmee het stadstheater heling, verbinding en transformatie kan brengen – voor individuen, de stad en de wereld.
Vanzelfsprekend gaat dat gepaard met uitdagingen. Hoe zorg je er bijvoorbeeld voor dat collectieve rituelen tegelijk toegankelijk zijn voor een grote groep én impactvol voor elke individuele deelnemer? Hoe zorg je ervoor dat nieuwe rituelen aan kracht winnen, wetende dat hun kracht ligt in hun doorgegeven geschiedenis. Ze winnen aan gewicht en betekenis naarmate ze op meer plekken, door meer mensen, en door meer generaties worden herhaald. Hoe geef je een ritueel de kans om te wortelen zodat het ook betekenis heeft voor wie na ons komt?
Een andere uitdaging is er op financieel-organisatorisch vlak. NTGent produceert van oudsher theatervoorstellingen, geen rituelen waarvan de creatie een ander tijdsverloop en productieproces vereist. En hoe meet je de impact van een creatie als die niet uit te drukken is in aantal verkochte tickets en niet op een traditionele manier kan getoerd worden? Allemaal vragen waar NTGent de komende jaren antwoorden op zoekt vanuit de vaste overtuiging dat kunst en met name theater een grote maatschappelijke leemte kan invullen.



Zelfzorg is belangrijk, maar de echte kracht ligt in verbinding: het gebaar van iemand anders die er voor jou is

Het Care Cure Comfort Lab van NTGent herstelt de weg terug naar een theater dat zich niet enkel met verhalen bezighoudt, maar met de kern van ons mens-zijn: heling en verbeelding. Het stadstheater wordt zo dé plek waar kunst, rituelen en zorg elkaar ontmoeten en versterken, waar persoonlijke en collectieve pijn worden gezien, gevoeld en omgevormd.
Barbara Raes wijst op de urgentie: tegen 2030 voorspelt de Wereldgezondheidsorganisatie depressie als volksziekte nummer één. "De kunsten hebben een rol die verder reikt dan esthetiek alleen: ze creëren ruimte voor verbeelding als remedie, voor rituelen die ons verbinden en helen. Zelfzorg is belangrijk, maar de echte kracht ligt in verbinding: het gebaar van iemand anders die er voor jou is, die een ritueel of handeling stelt, wordt een stukje genezing, een gedeelde belofte van zorg en herstel."
Het Lab toont hoe deze belofte kan groeien: van de intieme rituelen rond individueel verlies, naar collectieve stadsrituelen, en verder naar een wereldwijde uitwisseling. Rituelen worden zo niet alleen collectieve handelingen, maar duurzame praktijken die kunnen landen in verschillende gemeenschappen en schalen, van het persoonlijke tot het globale. Elk project, elke ontmoeting, is een kringslag die zich uitbreidt als golven, een voortdurende beweging van individueel naar collectief, van stad naar wereld.



Krijg meer inzicht Care Cure Comfort Lab
- Zuid-Afrikaanse kinderen zingen de zon op tijdens 'Golden Child'Care Cure Comfort Lab
- Achter de schermen bij het ritueel 'Fire, Walk with Me' (video)Care Cure Comfort Lab
- Zo mooi zag vuurritueel 'Firestarter' eruitCare Cure Comfort Lab
- Hoeveel ondernemen we in een mensenleven zonder enige vorm van twijfel?Care Cure Comfort Lab
- Een vuurritueel als daad van actieve hoopCare Cure Comfort Lab
- Enorme woonblokken, toch over het hoofd gezienCare Cure Comfort Lab
- Doorheen de stad ruimte(s) voor een nieuw beginCommon Grounds City Lab
- We kennen het vuur nog nauwelijksCare Cure Comfort Lab