EUphoric Youth: jongeren krijgen zeggenschap in programmering

NTGent is fier om zijn deelname aan te kondigen aan het vierjarige Europese samenwerkingsproject EUphoric Youth (2026–2029), gesteund door het Creative Europe-programma. Het project brengt toonaangevende podiumkunstinstellingen uit heel Europa samen en geeft jongeren de kans in te breken in hun werking en programmatie.

Het project heet EUphoric Youth en wordt gecoördineerd door het Noorse Rosendal Teater. Het wordt uitgevoerd in samenwerking met theaters, podiumkunstinstellingen en festivals in Nederland, Frankrijk, Letland, Duitsland, Hongarije, België, Italië en Portugal.

De ambities van het project zijn zeer groot, en de geest ervan is gedurfd en experimenteel. Het wordt erg spannend om te zien hoe het project zich ontwikkelt binnen al deze uiteenlopende sociale en artistieke contexten.

Jongeren bepalen de agenda

In 2027 zal NTGent een open call lanceren op zoek naar zeven tieners. De geselecteerde jongeren zullen drie jaar samenwerken met jongerengroepen in andere Europese landen, internationale festivals bezoeken en hun eigen artistieke concepten ontwikkelen.

Het project mondt uit in een reeks events in alle landen, waarna de resultaten worden gepresenteerd aan een internationaal publiek tijdens het Festival d’Avignon in de zomer van 2029.

Democratie in de praktijk

Het format breekt met traditionele vormen van jongerenbetrokkenheid in de kunstsector door jongeren vanaf het begin te betrekken. In plaats van jongeren uit te nodigen voor reeds vastomlijnde projecten, bepalen zij zelf de agenda en beïnvloeden zij na verloop van tijd de structuren en werkwijzen van de instellingen.

Het langetermijndoel van het project is om lokale jongeren te verbinden met een breed Europees netwerk en bij te dragen aan langdurige competentieontwikkeling op het gebied van kunst, democratie en participatie.

De resultaten van het project zijn drieledig: de artistieke projecten zelf, de competenties die daarbij worden opgebouwd, en het onderzoek dat dit proces in kaart brengt. Bij de afronding van het project in 2029 verschijnt een open en gratis toegankelijke toolkit voor jongerengeleide curatie, zodat kunstinstellingen door heel Europa kunnen voortbouwen op de ervaringen uit alle deelnemende landen.

Deelnemende partners:

* NTGent, Gent België
* SPRING Festival, Utrecht, Nederland
* Rosendal International Theatre, Trondheim, Noorwegen
* New Theatre Institute of Latvia, Riga, Letland
* Norwegian University of Science and Technology
* Tanzfabrik Berlijn, Duitsland
* Trafó House, Boedapest, Hongarije
* Festival d’Avignon, Frankrijk
* ART DOT, Charkiv, Oekraïne
* Lavanderia a Vapore, Torino, Italië
* NTGent, Gent, België
* Materiais Diversos Minde, Portugal

Isolated Colorful Water Gun Toy
E6251f88 aaac 4f54 8827 9aca6f0f4440
EN Funded by the EU BLACK Outline
Isolated Colorful Water Gun Toy
E6251f88 aaac 4f54 8827 9aca6f0f4440
EN Funded by the EU BLACK Outline

Verwante producties

  • Za 12.09.26 22u00

    De opstand van de gevels

    Thomas Verstraeten & Opera Ballet Vlaanderen
    Tickets & Info
  • Wo 16.09.26 22u00

    Einstein on the beach

    Collegium Vocale Gent, Ictus & Moor Mother o.l.v. Tom De Cock

    EN

    Tickets & Info
  • Ma 21.09.26 22u00

    Hunter

    Liesa Van der Aa / B O D I E S

    EN

    Geen

    Tickets & Info
Bekijk alle producties

Verwant nieuws

3f19d02f 7fc3 4b60 96fc a770ee0ab3a6
Flor Van Severen genomineerd voor Aura theaterprijs voor rol in 'Nooit nooit'
Lees verder
Adobe Stock 578124601
Prospero New: Nieuwe generaties in het Europees theater verkennen en verbinden
Lees verder
Adobe Stock 1887372097
Welkom bij seizoen 26-27 van NTGent
Lees verder
Bekijk al het nieuws